Jak nadać oknom i drzwiom odrobiny świątecznego nastroju?

Te święta Bożego Narodzenia będą nietypowe. Nie mamy również wpływu na to, jaki widok będzie za oknem. Bez względu na pogodę, wyszukaliśmy dla Was kilka różnych metod na udekorowanie okna i drzwi w domu. Prezentujemy 5 inspiracji na dekorację.

„Główne” wskazówki, jeżeli chodzi o dobór dekoracji, to przede wszystkim postawienie na odpowiednie barwy. Dominują kolory ciepłe, a więc: złoty, czerwony, brązowy, co jednak nie oznacza, że nie możemy wprowadzić innych kolorów, aby przełamać lub dodać charakteru naszym dekoracjom.

Sposób 1 – Lampki choinkowe, łańcuchy

Najłatwiejszym sposobem na „magiczny” klimat świąt jest zawieszenie w oknach delikatnych ledowych lampek. Ich zakup to niewielki koszt, wystarczy podpiąć do gniazdka i gotowe – przeniesiemy się w nastrojowy, świąteczny klimat. Jeśli mamy trochę więcej czasu, warto przygotować np. łańcuch z gwiazdek własnoręcznie.

Sposób 2 – Zdobienia szyb – od wewnątrz

  • Wzory ze sztucznego śniegu prezentują się stylowo zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Zaletą jest łatwa aplikacja i usunięcie ozdoby. Warto pamiętać, aby zakupić sztuczny śnieg sprawdzonej jakości oraz przed nałożeniem dokładnie umyć i wytrzeć szybę.
  • Farby do szkła to kolejny sposób, który zyskuje coraz większą popularność. Metoda jest bardziej czasochłonna. Zdobienie szyby farbami może być wielką frajdą i odstresowaniem po męczącym dniu w pracy. Obowiązuje jednak ta sama zasada co przy śniegu: aby nie uszkodzić okna, warto zainwestować w farby typowe do szkła, a wcześniej dokładnie umyć i osuszyć okno.
  • Folie dekoracyjne i naklejki świąteczne pięknie ozdobią i ożywią nasze wnętrze, ale trzeba pamiętać, aby upewnić się, że jest to naklejka lub folia przeznaczona do szyb. Dzięki temu łatwo będzie można ją usunąć, gdy święta miną.

Sposób 3 – Parapety!

Nie zapomnijmy o dekoracyjnym potencjale parapetów. Warto przygotować na nie również świąteczne ozdoby z aniołów lub innych postaci kojarzonych z tym wyjątkowym, grudniowym czasem. Klimatu dodadzą również dary natury zebrane podczas spaceru w lesie lub parku, np. szyszki (dobrym pomysłem jest pomalowanie ich na złoto) lub owoce, np. pomarańcze z aromatycznymi goździkami. Nie może zabraknąć również świec.

Sposób 4 – Wieńce na drzwi

Coraz bardziej popularne w Polsce – kupne lub ręcznie zrobione – ozdobią każde wejście do domu/mieszkania. Być może w tym roku nie będzie wielu gości, którzy będą mogli je podziwiać, ale warto podtrzymać tradycję. Coraz więcej osób decyduje się na zrobienie własnego wieńca z zielonych gałązek. W internecie można znaleźć wiele instrukcji i porad, jak przygotować taką ozdobę.

Sposób 5 – Zdobienie szyb – od zewnątrz

Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, zachęcamy do zdobienia szyb od zewnątrz. Najpopularniejsze są oczywiście światła LED. Zwróćmy uwagę, czy na opakowaniu są one oznaczone jako mrozoodporne i przeznaczone na zewnątrz – wtedy bezpiecznie oświetlą dom i przetrwają nawet najcięższe warunki pogodowe.

Na zakończenie podajemy kilka złotych zasad:

  • To chyba oczywiste, ale warto przypomnieć: zawieszając jakiekolwiek ozdoby w oknach lub na drzwi, wybierzmy bezinwazyjny sposób ich montażu: nie wbijajmy np. gwoździków w żadne elementy stolarki.
  • W dekoracji warto postawić na dobry umiar i styl. Czasem mniej znaczy gustownie. Ważne aby nasze ozdoby nie przytłaczały, w końcu to tylko dodatek, a istotą świąt jest zupełnie coś innego.
  • Zamiast kupować niezliczone nowe ozdoby, można wykorzystać to, co już się ma. Może odnowienie starych babcinych bombek będzie wielką frajdą dla całej rodziny? Coraz więcej osób zgodnie z myślą zero waste rezygnuje z ozdób plastikowych, własnoręcznie wykonując dekoracje np. ozdoby na choinkę z papieru, świeczniki z opakowania po jogurtach.
  • Wreszcie życzymy, aby dekorowanie domu na święta sprawiło wiele przyjemności i radości!

Fot. autorzy na Pixabay

Ideon Oknoplast – porozmawiajmy o oknach

Jesteśmy do Twojej dyspozycji:

  • w Bochni od pn. do pt. w godz. 8-17, soboty 9-13
  • w Wieliczce od pn. do pt. w godz. 9-17
  • w Krakowie od pn. do pt. w godz. 10-17.

Chcesz otrzymać ofertę i wycenę? Zadzwoń lub przyjdź do nas.