Zamknięcie ludzi w domach spowodowało pewne przewartościowanie i przy wyborze nieruchomości klienci stali się bardziej selektywni – mówi w specjalnym wywiadzie z Ideonem Krzysztof Dudziński, inwestor i przedstawiciel firmy Ewa Dudzińska „Mój Dom”. Przeczytaj o tym, jak zmienił się rynek nieruchomości w pandemii, w jakim kierunku rozwija się branża i dlaczego warto inwestować w produkty premium.

IDEON OKNOPLAST: W naszej firmie spotkaliśmy z Panem, gdy budował Pan kilka domów pod Krakowem. W jaki sposób dowiedział się Pan o Ideonie?

KRZYSZTOF DUDZIŃSKI: O Państwa firmie dowiedziałem się od inwestora prywatnego, który budował dom dla siebie i w trakcie jednej z rozmów polecał Ideon jako rzetelnego partnera. Przede wszystkim był zadowolony z doradztwa w zakresie wyboru okien, a następnie z terminowego i fachowego montażu oraz, co ważne, bardzo dobrej oferty cenowej. Z rozmów wynikało, że był wymagającym klientem, świadomym i dobrze przygotowanym do budowy i rzadko wypowiadał się o poszczególnych ekipach w tak dobrym tonie, dlatego też postanowiliśmy nawiązać z Państwem współpracę na jednej z naszych inwestycji.

– Co zadecydowało o wyborze produktów Oknoplastu?

– Produkty Oknoplastu znamy od lat i jest to stolarka okienna pierwszego wyboru w naszych inwestycjach chyba, że specyfika konkretnego projektu przewiduje stolarkę np. drewnianą.

Dotychczas nigdy nie mieliśmy problemów z oknami z Oknoplastu, co świadczy o ich jakości. Ponadto to od lat solidna i ugruntowana marka głęboko zakorzeniona w świadomości klientów, których nie trzeba przekonywać o jakości produktów. Ta jakość jest potwierdzona choćby certyfikatami oraz długim okresem gwarancji, który jest szczególnie ważny przy naszej działalności. Dzięki ciągłemu rozwojowi kreują nowe trendy i wyznaczają kierunki rozwoju stolarki otworowej w zakresie kształtu profili, ich kolorystyce, a także izolacyjności cieplnej i izolacji akustycznej.

Na naszej ostatniej inwestycji zdecydowaliśmy się na okna wykonane z profilu Pixel w unikatowym kolorze antracyt quartz. Dzięki innowacyjnej konstrukcji profilu do środka pomieszczeń wpada dużo więcej światła w porównaniu ze standardowymi oknami a i same budynki zyskały wyjątkowy charakter, na co praktycznie każdy z klientów zwrócił uwagę. Wszystkie te rzeczy, o których powiedziałem decydują o wyborze produktów firmy Oknoplast.

Pixel antracyt quartz

– Jako przedsiębiorca, czym kieruje się Pan w wyborze dostawcy usług – montażu?

– W pierwszej kolejności kierujemy się rekomendacjami, szczególnie tymi przekazywanymi podczas bezpośrednich rozmów oraz referencjami. Bardzo istotne jest także, jakie materiały pod względem jakości stosują poszczególni fachowcy, ponieważ to w bezpośredni sposób przekłada się na trwałość wykonanych prac. Kolejnym ważnym elementem jest okres udzielanej gwarancji. Dopiero w dalszej kolejności jest brane pod uwagę kryterium ceny. Mamy to szczęście, że od lat współpracujemy z tymi samymi firmami lub z firmami, które ktoś polecił, to najlepsza metoda, żeby utrzymać najwyższą jakość.

– Na co teraz, według Pana, klienci zwracają coraz większą uwagę podczas wyboru mieszkania lub domu?

– Obecnie coraz więcej klientów zwraca uwagę na możliwość pracy zdalnej z domu lub zdalnego nauczania. Praktycznie wszyscy klienci pytają, czy do budynku doprowadzony jest światłowód, który zapewnia stabilne łącze z internetem, oraz czy na parterze budynku znajduje się osobny pokój, który może służyć jako gabinet do pracy czy nauki. Istotną kwestią jest także jakość zastosowanych materiałów oraz sam projekt budynku, który daje możliwość komfortowego mieszkania, a także wielkość ogrodu oraz odległość pomiędzy budynkami, co w bezpośredni sposób wpływa na poczucie prywatności.

Przybywa też świadomych i wymagających klientów, dla których typowy standard deweloperski przestaje wystarczać. Coraz więcej klientów pyta o ogrzewanie podłogowe w całym domu, czy jest wykonana instalacja klimatyzacji i rekuperacji, bądź o rolety zewnętrzne, nie wspominając już o instalacji alarmowej czy monitoringu. Bardzo istotne jest także, żeby tarasy zewnętrzne i ogród były już zagospodarowane, żeby klienci mogli się skupić już tylko na pracach wykończeniowych w samym budynku. Wszystkie te elementy, o których wspomniałem, są dla nas standardem, jednak wiem, że różnie z tym bywa.

Natomiast niezmiennymi elementami, na które od lat kupujący zwracają uwagę jest lokalizacja, widok, przestrzeń, bliskość do komunikacji, szkoły, sklepów. Bardzo ważną rzeczą jest także to, żeby rozmieszczenie pomieszczeń było zgodne z naturalnym rytmem dnia, czyli kuchnia od strony wschodniej natomiast salon z jadalnią od strony południowo-zachodniej. Mile widziana jest także osobna pralnia oraz duży strych.

– Czy jako deweloper bierze Pan odpowiedzialność przed Klientem za ewentualne fuszerki lub niedociągnięcia innych wykonawców? Czy zdarzają się w branży takie wpadki i w jaki sposób Pan stara się ich unikać?

– Jak wiemy, deweloper ma obowiązek udzielić pięcioletniej rękojmi na wady nieruchomości. Niezależnie czy deweloper korzysta z usług generalnego wykonawcy czy oddzielnych firm do poszczególnych prac, w momencie sprzedaży bierze na siebie ten obowiązek przed kupującym. Dlatego też tak ważne jest, żeby korzystać z usług firm rzetelnych i sprawdzonych, które udzielają stosownych gwarancji na wykonaną pracę, co w konsekwencji minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych.

Obserwując rynek budowlany – zarówno ten deweloperski, jak i indywidualny – generalnie widzę wzrost jakości wykonywanych prac w stosunku do tego sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat. Usługi budowlane dla deweloperów i inwestorów prywatnych świadczą ci sami wykonawcy, więc jakość prac jest podobna.

Pixel antracyt quartz

– Jakie zmiany obserwuje Pan na rynku nieruchomości podczas pandemii Covid-19?

– Należy zwrócić uwagę, że mamy do czynienia z sytuacją zupełnie wyjątkową. Pandemia także na rynku nieruchomości wywołała zmiany. Po wiosennym zamknięciu gospodarki widać było niepewność wśród kupujących oraz wstrzymywanie się z decyzjami zakupowymi, co było zupełnie zrozumiałe. W tym okresie także banki mocno zaostrzyły kryteria udzielania kredytów hipotecznych i jeżeli klienci decydowali się ponownie na zakup nieruchomości często okazywało się, że nie są w stanie spełnić aktualnych wymagań banków. Z kolei od wczesnej jesieni obserwuję ponowne „otwarcie” banków na udzielanie kredytów hipotecznych przy rekordowo niskim oprocentowaniu, co przekłada się na ożywienie na rynku nieruchomości.

Kolejnym czynnikiem, który przyczynił się do większego ruchu na rynku nieruchomości, jest prawie zerowe oprocentowanie depozytów co powoduje, że dużo osób lokuje obecnie swoje oszczędności w nieruchomościach.

Lockdown spowodował także większe zainteresowanie rynkiem domów jednorodzinnych z własnym ogrodem lub mieszkań z ogródkiem lub dużym tarasem. Z uwagi na zmiany społeczne i ekonomiczne, jakie wywołał Covid -19 oraz zmianę w podejściu klientów do wyboru nieruchomości, należy podzielić rynek na dwa segmenty: rynek nieruchomości popularnych oraz rynek nieruchomości premium. Zamknięcie ludzi w domach spowodowało pewne przewartościowanie i przy wyborze nieruchomości klienci stali się bardziej selektywni. W związku z tym na rynku nieruchomości popularnych obserwuję spowolnienie, natomiast na rynku nieruchomości premium, na którym my działamy, obserwuję wzrost zainteresowania, ponieważ kupujący uświadomili sobie, że cena nieruchomości to nie wszystko, liczy się także wartość, jaką dla nich ta nieruchomość stanowi. Klienci zwracają uwagę na ilość budynków na osiedlu i ich zagęszczenie, im mniej budynków i większe odległości pomiędzy nimi tym komfort mieszkania i poczucie prywatności wzrasta. Tak dla przykładu my mamy zasadę, że minimalna odległość pomiędzy budynkami to 20 m, a nie te minimalne 6, 7 lub 8 m. Klienci także kładą mocniejszy nacisk na możliwość pracy zdalnej oraz szereg udogodnień zwiększających komfort mieszkania i bezpieczeństwo, o czym mówiłem wcześniej.

– Jak według Pana zmieni się ta branża w przyszłości? Czy np. mają szansę tzw. Inteligentne Domy?

– To pytanie, które można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Jeżeli chodzi o podejście do projektowania nowych osiedli mieszkaniowych, a także oczekiwań przyszłych mieszkańców, to z pewnością będzie widoczny nacisk na budowanie bardziej kameralne z większą ilością zieleni. Zdecydowany wpływ na budownictwo będzie miała szeroko rozumiana ochrona środowiska oraz nacisk na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków, czyli generalnie wszystkie działania będą zmierzały w kierunku eko. Może powiem jako ciekawostkę, że my już obecnie, wychodząc naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości oraz oczekiwaniom klientów, którzy chcą żyć coraz bardziej ekologicznie i czują się odpowiedzialni za środowisko, przy projektowaniu kolejnych inwestycji jako źródło ciepła wybieramy pompy ciepła oraz fotowoltaikę.

Jeżeli chodzi o tzw. inteligentne domy to może trochę niezauważalnie, ale w pewnym sensie już to się dzieje. Proszę zauważyć, że praktycznie każdym urządzeniem w domu obecnie można już sterować za pomocą telefonu komórkowego z dowolnego miejsca na ziemi lub sprawdzać jego parametry, mieć podgląd z kamer. Nawet rolety zewnętrze, które zamawialiśmy u Państwa na prowadzoną inwestycję, mają możliwość sterowania telefonem, podobnie zresztą jest z instalacją ogrzewania, klimatyzacją czy rekuperacją, nie mówiąc już o oświetleniu. Jeżeli chodzi o aspekt ekonomiczny, to pomimo obecnej sytuacji wszyscy mamy świadomość, że nasze społeczeństwo z roku na rok jest coraz bardziej zamożne i myślę, że przełoży się to w przyszłości na powszechniejsze stosowanie rozwiązań podnoszących jakość i komfort życia i mieszkania oraz rozwiązań proekologicznych, które obecnie są stosowane w niewielkim odsetku realizowanych inwestycji, głównie ze względu na cenę.

Pixel antracyt quartz

– Czy wybrałby Pan produkty Oknoplastu i usługi naszej firmy kolejny raz? Dlaczego?

– Zdecydowanie tak. Jak już wcześniej mówiłem, bardzo wysoko oceniam jakość produktów firmy Oknoplast i widzę, że doceniają też to nasi klienci. Jeśli chodzi o współpracę z firmą Ideon to zdecydowanie muszę podkreślić pełen profesjonalizm oraz zaangażowanie z Państwa strony od pierwszego spotkania poprzez cały proces zamówienia, pomiaru oraz terminowego, fachowego montażu. W zasadzie już kolejny raz współpracowaliśmy ponieważ na dniach zakończył się montaż stolarki okiennej oraz rolet zewnętrznych w drugim etapie inwestycji. W niedalekiej przyszłości również będziemy korzystać z Państwa usług.

Krzysztof Dudziński, Ewa Dudzińska firma „Mój Dom”

Ideon Oknoplast – porozmawiajmy o oknach

Jesteśmy do Twojej dyspozycji:

  • w Bochni od pn. do pt. w godz. 8-17, soboty 9-13
  • w Wieliczce od pn. do pt. w godz. 9-17
  • w Krakowie od pn. do pt. w godz. 10-17.

Chcesz otrzymać ofertę i wycenę? Zadzwoń lub przyjdź do nas.